Tibia z dźwiękiem – Ustawienia

Stało się, po 25 latach możemy usłyszeć świat Tibii. Było to niemałe wyzwanie programistyczne biorąc pod uwagę wiek gry, a jednak Cipsoft dał radę. Jeszcze chwila, a niebo też zobaczy po raz pierwszy 😀
W tym krótkim poradniku nie wybiegamy jednak tak daleko w przyszłość. Skupiamy się tylko na pokazaniu nowych funkcjonalności po tym jakże historycznym updacie 🙂

 

Zdania ekspertów są podzielone

Wielu graczy obawiało się, że dźwięki będą się na siebie nakładały tworząc nieznośny hałas w czasie wymagających huntów. Inni z kolei mówili, że to bezsensowny dodatek bo dźwięk nie jest potrzebny tej grze. Jeszcze inni byli bardzo podekscytowani, że po latach będą mogli usłyszeć grę i odkryć jej świat na nowo!

Biorąc pod uwagę, że baza graczy była bardzo podzielona co do tej kwestii, Cipsoft dodał nową zakładkę do ustawień clienta gry – Sound. Każdy gracz może tam łatwo dostosować które dźwięki chcecie słyszeć i z jaką intensywnością. Możesz słuchać najdrobniejszych odgłosów lub całkiem wyciszyć clienta gry.

Poniżej przejdziemy przez wszystkie elementy nowych opcji, żeby pomóc wam dostosować dźwięk Tibii do własnych preferencji.

 

Zakładka Sound

W pierwszej zakładce znajduje się obecnie 5 pól ze sliderami głośności.

Sound_tab

Zakładka Sound w ustawieniach gry

 1. Master Volume dotyczy ogólnej głośności gry – wpływa na wszystkie pozostałe ustawienia dźwięku.
 2. Music Volume dotyczy muzyki przewodniej dla lokalizacji, w której znajduje się postać (więcej o tych utworach w akapicie o ciekawostkach). Muzyka nie jest grana bez przerwy, a raczej w losowych odstępach 10- 20 min.
 3. Ambience Volume dotyczy odgłosów otoczenia, w którym znajduje się postać. Są to np. szum rzeki jeżeli jesteś nad wodą, odgłos paleniska w pobliżu ognia czy dźwięki wykuwanej zbroi u kowala.
 4. Item Volume jak łatwo się domyślić dotyczy dźwięku przedmiotów. Jeżeli nie chcesz słyszeć dźwięku przesuwanych przedmiotów lub jedzenia to w tym miejscu możesz odznaczyć jedną albo drugą opcję.
 5. Event volume to ostatnie element, który odnosi się do dźwięków granych przy okazji specjalnych wydarzeń jak np. awansowanie postaci na wyższy level.

 

Zakładka Battle Sounds

Jak łatwo się domyślić tutaj gracz może dostosować odgłosy walki.

battle_sounds_tab

Zakładka Battle Sounds w ustawieniach gry

 1. Own Battle Sound dotyczy dźwięków walki naszej postaci. Do wyboru mamy tutaj dźwięk czarów (ofensywnych, leczniczych i wsparcie) oraz broni.
 2. Other Players to dokładnie takie same ustawienia, ale dotyczą odgłosów walki innych graczy. Jeżeli nie chcesz ich słyszeć to wystarczy, że ustawisz głośność na 0% lub odznaczysz wszystkie boxy.
 3. Creatures to dźwięki potworów. Jeżeli chcesz usłyszeć jakie odgłosy wydają legendarne bestie Tibii to zaznacz wszystkie dostępne boxy. Usłyszysz ich atak, ich normalne odgłosy oraz ich śmierć.

 

Zakładka UI Sounds

Ta zakładka odpowiada za dźwięki interfejsu gry.

ui_sounds_tab

Zakładka UI Sounds w ustawieniach gry

 1. UI Volume – tutaj ustawiasz głośność wszystkich elementów w tej zakładce.
 2. UI interactions – zaznaczając ten box będziesz słyszał charakterystyczny „click”, naciskając na któryś z przycisków w oknie gry.
 3. W kolejnym polu masz do wyboru czy chcesz słyszeć kiedy dołączysz się lub opuścisz Party (Join/leave Party). Jest też opcja dźwiękowego powiadomienia kiedy któryś z Twoich znajomych zaloguje się lub wyloguje z gry (VIP login/logout)!
 4. Console Messages to ostatni obszar w ustawieniach, który dotyczy konsoli w grze. Za każdym razem kiedy pojawi się wiadomość w konsoli, będzie towarzyszył temu dźwięk. Z listy checkboxów możesz wybrać te czaty, które najbardziej Cię interesują i nie chcesz przegapić żadnej wiadomości. Wydaje się, że szczególnie użyteczne w rozgrywce będą 4 pierwsze boxy.

 

Jak całkowicie wyłączyć dźwięk w Tibii

Zdajemy sobie sprawę, że gra z dźwiękiem trochę bardziej obciąża podzespoły komputera. Poza tym wielu graczy te dźwięki mogą rozpraszać lub denerwować. Aby całkowicie wyciszyć grę do takiego stanu jak z przed update’a wystarczy ustawić Master Volume na 0%.

 

Ciekawostki

Uruchamiając grę usłyszysz domyślnie hymn Tibii, który został stworzony we współpracy z prawdziwą orkiestrą! Poniżej możecie zobaczyć oficjalne video:

Cipsoft oprócz hymnu zlecił skomponowanie jeszcze 20 innych utworów. Są one motywami przewodnimi dla lokalizacji w grze, zwłaszcza miast, np. Thais, Edron, Yalahar itd. Mają za zadanie najlepiej oddawać unikalny charakter miejsca, w którym znajduje się gracz. Firma była tak zadowolona z efektu, że umieściła utwory nie tylko w grze ale i na oficjalnej stronie. Można ich posłuchać tutaj https://www.tibia.com/library/?subtopic=soundtrack

Inną ciekawostką jest to, że niektórych dźwięków w tym chodzenia i otwierania drzwi w ogóle nie usłyszycie w grze. Deweloperzy musieliby dodać wiele różnych odgłosów chodzenia po różnych powierzchniach. Do tego zaawansowane postacie poruszają się tak szybko, że nawet nie widać jak ich nogi się poruszają…

Te wszystkie niewielkie detale sprawiły by, że client gry miałby zbyt duży rozmiar do pobrania, a sama aktualizacja wyszła by dopiero za 2 lata… 😉