Dlaczego Tibia nie działa?

Częstym błędem podczas włączania client’a Tibii są komunikaty o braku komponentów takich jak niektóre biblioteki .dll. Błędy mogą też sugerować inny problem. Jednak w każdym przypadku kiedy Tibia nie działa zaleca się najpierw zainstalować najnowsze aktualizacje w Windowsie. Problem u wielu użytkowników znika, a gra włącza się bez komplikacji.

 

Newsy i aktualizacje gry

Jeśli jednak to nie pomogło to sprawdź najpierw gdzie tak naprawdę leży problem, zanim przejdziesz do formatowania komputera 😉 Często bywa tak, że sama aplikacja zawiera błędny, które wymagają naprawy po stronie Cipsoftu. Warto zatem monitorować sekcję z newsami, żeby wiedzieć co się dzieje. Możesz tam np. przeczytać, że zespół pracuje nad rozwiązaniem problemu lub też błąd został właśnie naprawiony i gra wymaga reinstalacji.

 

Visual C++ i .NET Framework

Jeżeli nie ma żadnych newsów i Tibia nadal nie działa to warto, zgodnie z wymaganiami sprzętowymi Tibii, zainstalować program Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015.

Można go pobrać tutaj: https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/najnowsze-udostępnione-pliki-programu-visual-c-do-pobrania-2647da03-1eea-4433-9aff-95f26a218cc0 .

Należy wybrać wersję zgodną z naszym procesorem (procesor 64 bitowy – wersja x64, procesor 32 bitowy – wersja x86).

Gdyby okazało się, że nadal pojawiają się jakieś problemy warto także zainstalować najnowszą wersję programu Microsoft .NET Framework. Jest on również jest darmowym komponentem, do pobrania tutaj: https://dotnet.microsoft.com/en-us/download/dotnet-framework

 

Problemy po aktualizacji Windows’a

Może też zdarzyć się tak, że nowe aktualizacje Windows’a spowodują, że client Tibii nie działa. W Windows 10 jest możliwość cofnięcia aktualizacji do dnia kiedy gra uruchamiała się normalnie (Aktualizacje i zabezpieczenia -> Wyświetl historię aktualizacji -> Odinstaluj aktualizacje)

Nasz „kochany” Win 10 za jakiś czas jednak i tak wymusi na nas zainstalowanie ich ponownie lub sam to zrobi, więc jest to rozwiązanie raczej krótkoterminowe…

W naszym przypadku aktualizacje w Win 10 spowodowały błąd instalacji Battleye:

blad_battleye_tibia_nie_dziala

Błąd instalacji Battleye

Pomogło poniższe rozwiązanie:

  1. Pobrać ADK (Windows Assessment and Deployment Kit): https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/get-started/adk-install
  2. Zainstalować Compatibility Administrator z pakietu narzędzi.
  3. Otworzyć program -> rozwinąć listę Applications -> znaleźć Battleye Anticheat -> ppm i kliknąć Disable Entry.

 

Ręczne dodawanie bibliotek .dll

Innym sposobem na uzupełnienie brakujących bibliotek .dll jest ręcznie znalezienie ich w internecie np. tutaj: https://www.dll-files.com/library.dll.html.

Zgodnie z instrukcją trzeba przenieść je do odpowiedniego katalogu w systemie. Jest to jednak metoda bardziej wymagająca i czasochłonna oraz może nie przynieść ostatecznie oczekiwanego efektu. Dlatego też radzimy zacząć naprawę od łatwiejszych sposobów.