Który serwer w Tibii wybrać?

Gracze często zadają pytanie, który serwer wybrać, na którym zacząć grę. Postaramy się trochę rozjaśnić to zagadnienie w poniższym wpisie. Nowi gracze jaki i ci starsi mogą znaleźć tu coś dla siebie 🙂

 

Lokalizacja serwera

Wybierając serwer powinno się zacząć od jego lokalizacji. Im bliżej naszego miejsca zamieszkania znajduje się serwer tym lepiej ze względu na mniejsze fizyczne opóźnienie w komunikacji z tym serwerem (mniejsze lagi,  brak kicków i cięć).

Dlatego też Polacy kumulują się na serwerach europejskich, natomiast Brazylijczycy na amerykańskich. Lokalizację serwera wraz z innymi parametrami sprawdzimy tutaj: https://www.tibia.com/community/?subtopic=worlds

 

Rodzaj PvP

Kolejnym ważnym aspektem po lokalizacji jest typ serwera, w zależności od PvP (player vs player).

  1. Jeżeli jesteś pokojowym graczem i nie lubisz pojedynków z innymi graczami, wybierz serwer Optional pvp np. Harmonia, gdzie na walkę muszą zgodzić się obie strony.
  2. Jeżeli nie przeszkadza Ci walka z innymi graczami to wybierz serwer Open pvp np. Antica.
  3. Jeżeli zabijanie innych to cel Twojego życia to odpowiednim miejscem dla Ciebie są serwery Hardcore pvp.
  4. Jeżeli jesteś starszym graczem, który wraca po latach i chcesz poczuć stary klimat pvp czyli
    np. możliwość blokowania postaci (brak ghostingu) to serwery Retro Open pvp są dla Ciebie.

 

Wiek serwera

Warto też zwrócić uwagę na wiek serwera. Nowe serwery są od początku chronione przez Battleye i zablokowane przed transferami postaci co przekłada się na ceny Golda – CC są dużo droższe niż na starych światach, gdzie Golda jest po prostu więcej.

Blokada zapewnia bardziej uczciwą rozgrywkę i naturalne ustalenie nowych gildii i sojuszy. Jeżeli jednak chcesz ułatwić sobie start w grze to na pewno przyda Ci się trochę Golda lub Tibia Coins, które tanio i szybko kupisz w naszym sklepie.

Ciekawostka: Najstarszym i najbardziej zatłoczonym światem w Tibii jest Antica 🙂

 

Liczba graczy online

Średnia liczba graczy online też ma znaczenie wyborze serwera. Jeżeli na danym świecie gra wielu ludzi to może być problem ze znalezieniem wolnych respawn’ów w godzinach szczytu. Mogą też pojawiać się kolejki na serwer jak ma to często miejsce na Antica.

Zbyt mała liczba graczy z kolei może też utrudnić grę i zniechęcić do grania (ciężko utworzyć team, kupić itmey itp.) dlatego w tej kwestii trzeba celować w złoty środek 😉 Statystyki graczy online można sprawdzać na Guildstats.

 

Gildie na serwerze

Na koniec warto przyjrzeć się jaka jest aktualna sytuacja gildii na danym świecie. Może się okazać, że serwer jest zdominowany przez jedną najsilniejszą gildię (tzw. dominando). Może ona utrudniać grę, żeby wymusić na graczach stosowanie się do ich zasad – coś na wzór wirtualnej mafii :). Ma to miejsce raczej w przypadku starszych światów. Sytuację można zbadać zadając pytanie na forach lub grupach tibijskich na Facebooku.