Który serwer wybrać – Tibia?

Gracze często zadają pytanie, który serwer wybrać, na którym zacząć grę. Postaramy się trochę rozjaśnić to zagadnienie w poniższym wpisie. Nowi gracze jaki i ci starsi mogą znaleźć tu coś dla siebie 🙂

Lokalizacja serwera

Wybierając serwer powinno się zacząć od jego lokalizacji. Im bliżej naszego miejsca zamieszkania znajduje się serwer tym lepiej ze względu na mniejsze fizyczne opóźnienie w komunikacji z tym serwerem (mniejsze lagi,  brak kicków i cięć). Dlatego też Polacy kumulują się na serwerach europejskich, natomiast Brazylijczycy na amerykańskich. Lokalizację serwera wraz z innymi parametrami sprawdzimy tutaj: https://www.tibia.com/community/?subtopic=worlds

Rodzaj PvP

Kolejnym ważnym aspektem po lokalizacji jest typ serwera, w zależności od PvP (player vs player).

  1. Jeżeli jesteś pokojowym graczem i nie lubisz pojedynków z innymi graczami wybierz serwer Optional pvp np. Harmonia, gdzie na walkę muszą zgodzić się obie strony.
  2. Jeżeli nie przeszkadza Ci walka z innymi graczami to wybierz serwer Open pvp np. Antica.
  3. Jeżeli zabijanie innych to cel Twojego życia to odpowiednim miejscem dla Ciebie są serwery Hardcore pvp.
  4. Jeżeli jesteś starszym graczem, który wraca po latach i chcesz poczuć stary klimat pvp czyli
    np. możliwość blokowania postaci (brak ghostingu) to serwery Retro Open pvp są dla Ciebie.

Wiek serwera

Warto też zwrócić uwagę na wiek serwera. Nowe serwery są od początku chronione przez Battleye co przekłada się na ceny Golda – CC są droższe niż na starych światach, gdzie w przeszłości ludzie używali botów do farmienia Golda i jest go po prostu więcej. Gold jak i TC możesz kupić w naszym sklepie.

Nowe serwery są też zablokowane przed transferem postaci z innych światów, które nie były chronione od początku przed botami. Na początku są one zazwyczaj w ogóle zablokowane przed transferami co pozwala na bardziej uczciwą rozgrywkę i naturalne ustalenie nowych gildii i sojuszy.

Ciekawostka: Najstarszym i najbardziej zatłoczonym światem w Tibii jest Antica 🙂

Liczba graczy online

Średnia liczba graczy online też ma znaczenie wyborze serwera. Jeżeli na danym świecie gra wielu ludzi to
może być problem ze znalezieniem wolnych respawn’ów w godzinach szczytu. Mogą też pojawiać się kolejki na serwer jak ma to często miejsce na Antica.

Zbyt mała liczba graczy z kolei może też utrudnić grę i zniechęcić do grania (ciężko utworzyć team, kupić itmey itp.) dlatego w tej kwestii trzeba celować w złoty środek 😉 Statystyki serwerów można sprawdzać na Guildstats.

Gildie na serwerze

Na koniec warto przyjrzeć się jaka jest aktualna sytuacja gildii na danym świecie. Może się okazać, że serwer jest zdominowany przez jedną najsilniejszą gildię (tzw. dominando). Może ona utrudniać grę, żeby wymusić na graczach stosowanie się do ich zasad – coś na wzór wirtualnej mafii :). Ma to miejsce raczej w przypadku starszych światów. Sytuację można zbadać zadając pytanie na forach lub grupach tibijskich na FB.

Posted in: Poradniki